Co znamená „Voháknout se jako Amík“

1. 05. 2011 9:41:31
Ne, nechci vás poučovat o módních trendech za oceánem. Ale zvláštní přístup mnoha Američanů k výběru svého volnočasového oblečení s módou beztak nemá moc společného, jak jsem zjistila!

lady.jpgZnáte tu naši oděvní pakárnu: "Nevypadám blbě? No jasně, určitě vypadám! Všichni na mě čumí, támhlety dvě ženský mě dokonce komentujou. Tyjo, tuhle čepici jsem si NEMĚLA brát, je moc nápadná! Teď jsem za magora..." Když jsem se seznámila se svým americkým manželem, žijícím tehdy už sedmým rokem tady v Čechách, zjistila jsem, že on tohle zásadně neřeší. Prožíval právě naplno své období pestrých dederonových retrokošil s dlouhými špičatými límci a šílenými potisky, po kterých neúnavně pátral v second handech. Mé občasné vyvalené oči a dotaz, zda chce jít ven opravdu v TOMHLE, vždycky odbyl mávnutím ruky a smíchem. Považovala jsem to za jeho osobitou úchylku, dokud jsem nedorazila do USA.

Jasně že to na ulicích ve Státech nevypadá jako na maškarním, neutrální oblečení hrající zhruba na módní notu nosí většina. ALE! Mezi lidmi, které jsem v tam potkávala, se v mnohem větším počtu vyskytovali samorosti, kteří svým oblečením důrazně sdělovali „Tohle jsem JÁ!“ Proti českému davu, slévajícímu se v jeden víceméně stejný celek, to byl fakt šok. Ale líbili se mi! Připadalo mi, že si tito lidé zvolili svůj styl už před lety a s láskou ho pilují k dokonalosti:

Květinoví hipíci jak čerstvě vytažení z Woodstocku.

Rockeři či punkeři, kterým už chybí k dokonalosti jen kytara, mikrofon a houf fanynek.

Babky o hůlkách v bláznivých barvách a obřích slunečních brýlích.

Fanoušci a fanynky country, kteří se nevzdají klobouků, špičatých holinek a třásní ani na svatbě dcery.

Dámy středního věku, rozhodnuté vypadat jako Alexis z Dynastie, pyšnící se tunami bižuterie a rameny vycpanými jak generálmajoři.

Černošky s bizarními účesy, oblečením pestrým jak mísa exotického ovoce a dlouhými, barevnými nehty.

Americké maminy hrdě se oblékající do mrkváčů z osmdesátých let a starých, ručně pletených svetrů s květinovými vzory, které by u nás žádná žena neoblékla ani s pistolí u hlavy.

...a tak dál, a tak dál...

A co je na tom nejlepší? Všem to připadá normální. Ve Státech jsem nikdy nezažila, aby někdo kritizoval něčí vzhled. Chceš být Elvis? Buď Elvis! Díky tomu všichni svůj oblíbený styl nosí s radostí a tím pádem jim to sekne. Naše rčení Šaty dělaj člověka berou za úplně jiný konec a pokud se neobléknete k nějaké příležitosti vyloženě urážlivě, nemají za potřebí zkoumat váš vkus - koneckonců je váš a ne jejich, že? V tomhle jsou dokonale free...

marilyn-monroe01look-alike-contest.jpgNejužitečnější zásady oblékání jsem se naučila v USA. Nebát se barev, co zrovna nefrčí. Poohlížet se po oblečení v sekáčích, kde člověk najde za babku kousek svého srdce. Oblékat se do pohody a do pohodlí a nevěřit, že bláznivé modýlky jsou jen pro mladé. A nikomu se netlemit - hlavně, že je happy, ne?

Co tedy znamená "Voháknout se jako Amík"? Pro mě obléknout se tak, aby mi bylo fajn na těle i na duši. Být raději aspoň trochu originál, když na to mám zrovna náladičku, než jedna šedá myška v davu. Důležitý je MŮJ pocit.

Jo, myslím, že dneska půjdu á la Marilyn - když už je ten První máj, tak ať jsem pod tou rozkvetlou jabloní pořádně SEXY! ;)

Autor: Tina Solanová | neděle 1.5.2011 9:41 | karma článku: 26.39 | přečteno: 2754x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Cestování

Karel Trčálek

Co je nejkrásnější, co je nejkrásnější na Černé Hoře? Hory!

Málokdo by to řekl, nebo aspoň ne tak otevřeně, a na plnou hubu, ale na Černé Hoře jsou nejkrásnější, na rozdíl od Česka, hory

19.7.2019 v 18:00 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 56 | Diskuse

Petr Nec

Třetí putování Německem

Třetí rok mého letního objevování klasického, ale i ne úplně známého Německa. Bude to možná delší čtení. Toho, kdo o něj bude mít zájem, bych jen rád varoval, že mnohdy přehnané, plné nadsázky a hodně subjektivní.

19.7.2019 v 16:51 | Karma článku: 4.54 | Přečteno: 115 | Diskuse

Martin Faltýn

Z Prahy přes Istanbul do Malajsie a zase zpátky - 7

"Hurá na Kota Kinabalu" - Po dvou dnech v Kuala Lumpur vyrážíme konečně na "dovolenou". Čeká nás deset dní na Borneu, u moře. Jenže, jak známo: nechval dne před večerem..

19.7.2019 v 10:10 | Karma článku: 7.43 | Přečteno: 118 | Diskuse

Jaromír Tichý

Vinařské regiony Itálie - 1. díl - Úvod: Již staří Římané...

Největším světovým producentem vína je statisticky Itálie. Země jaksi odnepaměti zaslíbená radostem všeho druhu - lásce, zpěvu, jídlu, pití a všem druhům zábavy, kterou lidstvo zná. Jen máloco nemá kořeny v antice a starém Římu.

18.7.2019 v 20:46 | Karma článku: 7.03 | Přečteno: 109 | Diskuse

Jaroslav Babel

Léto roku devatenáctého (4.)

Potřetí v tradičním termínu a prakticky po stejné trase, ovšem s novými cíli. A jestliže jsem dříve čtenáře lákal na bloudění i nečekané příhody, na vše jmenované došlo i tentokrát. Taková byla první cesta léta roku devatenáctého.

18.7.2019 v 19:48 | Karma článku: 9.53 | Přečteno: 114 | Diskuse
Počet článků 287 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2464
Žena.

Najdete na iDNES.cz